Marketingowiec czyli kto?

Marketing to bardzo szerokie pojęcie, dlatego zadania realizowane przez poszczególnych marketingowców różnią się między sobą. Osoba taka odpowiadać może za wsparcie działu sprzedaży, opracowywanie strategii a nawet wstępne projektowanie stron, które przyciągną klientów.

Kariera marketingowca to marzenie wielu młodych ludzi – wszyscy oni widzą się w designerskich biurach, wypasionych autach i przy szklanych biurkach. Rzeczywistość jest nieco bardziej przyziemna – życie osób zajmujących się marketingiem nie wygląda tak bajecznie, jak na filmach. Praca ta ma różne oblicza – bywa ekscytująca, bywa nudna, bywa żmudna bywa kreatywna.

Jakie wykształcenie – różne

Nie wszyscy marketignowcy kończyli studia związane z marketingiem. Znajdziecie wśród nich osoby z zupełnie innym wykształceniem – nie zawsze wyższym. Studia marketingowe znajdziecie na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych. Bardzo często jednocześnie uczyć można się marketingu i public relations. Ewentualne luki wiedzy można zawsze uzupełnić na studiach dyplomowych czy we własnym zakresie – jeżeli nie brakuje nam samozaparcia. Jeśli oprócz wiedzy dysponujesz umiejętnościami graficznymi to możesz – o ile czujesz się na siłach zabrać się za projektowanie stron. Bo trafiamy tu na paradoks – na rynku ceni się zarówno specjalizację jak i uniwersalność. Jak z tego wszystkiego wybrnąć? Najlepiej spróbować stopniowo zwiększać swoje kompetencje. Można czytać branżowe pisma albo uczęszczać na kursy – to nie zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Trzeba uważnie szukać i wypatrywać okazji. Tu ważna uwaga! Teoria jest ważna, ale to praktyka może uczynić z Ciebie mistrza. Tylko gdzie się ćwiczyć?

Praca czeka na człowieka

Gdzie marketingowiec może szukać pracy? Wbrew pozorom ofert wcale nie brakuje. Dla początkujących dobre będą praktyki i staże – tu warto szukać płatnych ofert, w internecie jest co najmniej kilka stron na które firmy wrzucają ogłoszenia. Kto sprawdzi się na takim stażowaniu może czasem liczyć na zatrudnienie a już na pewno na referencje. Z czasem może uda skoczyć na wyższe szczebelki. Miejsce pracy marketingowca może kryć się w agencjach marketingowych, kreatywnych, domach mediowych czy agencjach reklamowych. Tam prawdopodobnie będzie on odpowiedzialny za kilku klientów. Na nudę nie będzie można narzekać. Szansą na wakat może być też ..każda firma, instytucja czy fundacja. W dobie XXI wieku praktycznie każdy podmiot chce się reklamować, chce promować siebie etc. Warto wykorzystać ten trend i znaleźć miejsce dla siebie. Przy okazji można połączyć nasze życiowe pasje. Jeśli interesujemy się modą idealnym miejscem będzie firma odzieżowa. Jeżeli naszą pasją jest muzyka czemu nie sprawdzić swoich sił w firmie producenckiej? Nie musimy też czekać aż dana firma wywiesi ogłoszenie – wyjdźmy im naprzeciw i sami wyślijmy CV.