Nowa firma nowe wyzwania

Założenie własnej firmy to dopiero pierwszy krok na drodze do świata biznesu. Trudności i przeboje związane z formalizacją działalności gospodarczej bledną w porównaniu z tym co trzeba zrobić później. Rzeczy do załatwienia jest bardzo dużo, czasu zwykle mało. Do Twoich zadań należy nie tylko poszukiwanie klientów i kontrahentów, ale pewnie też promocja firmy w internecie i nie tylko oraz rozliczenia z fiskusem. Jak temu podołać? Najlepiej na spokojnie – wytyczyć priorytety i się ich po prostu dzielnie trzymać.

Własny biznes to oprócz oczywistych korzyści (ach te długie poranne spanie i wolność) także odpowiedzialność. To na barkach przedsiębiorcy spoczywa tak naprawdę życie firmy. Jej sukces bądź upadek w dużej mierze zalezą od tego jak poradzi on sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. No właśnie – jak sobie poradzić?

Reklama dźwignią handlu. Dziś handel wszelkiej maści toczy się często całkowicie bądź w jakimś stopniu w internecie. Promocja firmy w internecie może być dla Ciebie szansą na zaistnienie w świadomości konsumentów. To bardzo ważne. Aby skupić na sobie ich uwagę powinieneś posiadać nowoczesną, najlepiej responsywną stronę internetowa. To ona będzie dla konsumenta pierwszym punktem stycznym z Twoją firma. Za stronie prezentujesz wszystkie atuty, kusisz asami w rękawie. Jeżeli prowadzić jedyną w mieście restaurację z przepisami babuni – napisz o tym. Jeżeli sprzedajesz buty, które noszą celebryci – pochwal się tym. Jeżeli udzielasz porad księgowych w 24h to uczyń z tego Twoje credo. Pamiętaj też o stronie wizualnej witryny – musi być estetycznie, ładnie i powabnie.

W internecie możesz korzystać z potencjału linków sponsorowanych bądź adwordsów. Do Twoje dyspozycji masz też reklamy osłonowe. No i cały świat social media. Facebook, Google+, Pinterest, Twitter. Dobrze abyś się w tym wszystkim nie pogubił. Lepiej prowadzić jeden dobry fanpage niż 10 kiepskich. O tym, że firma ma fanpagea powiadom na jej stronie internetowej (służą do tego tak zwane wtyczki społecznościowe). Potencjał social media jest bardzo dużo jednak trzeba umieć go dobrze wykorzystać. Pamiętaj, że w sieci ludzie mogą polecać i chwalić Twoje usługi mogą jednak też je równie dobrze krytykować – nawet niesłusznie. Wolność słowa ma w końcu dwa końce!

Własna firma to także całe mnóstwo spraw organizacyjnych, pranych i księgowych. Darmowe aplikacje mogą pomóc Tobie zarządzać czasem a także do pewnego stopnia sprawami księgowymi. W papierach lepiej mieć porządek. Inaczej mogą nas spotkań niepotrzebne nieprzyjemności. Uwaga też na podpisywane przez nas umowy. Dokładnie je czytajmy, w razie potrzeby skonsultujmy z prawnikiem. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy wiarygodność naszego kontrahenta sięgając chociażby po wyciąg do Krajowego Rejestru Sądowego (możne zrobić to przez internet).