Promowanie szewca, krawcowej – ma sens? Lokalny biznes w natarciu.

Lokalne usługi rzemieślnicze wracają do łask – ludzie coraz częściej zanoszą buty do szewca, a ubrania do kwarcowej. Coraz modniejsze staje się też szycie sobie rzeczy na miarę. Dla szewców i krawcowych nastał zatem złoty czas? Tak, ale trzeba jeszcze go dobrze wykorzystać.

Reklama i promocja firmy to nie tylko ładne projekty graficzne logotypu. To tak naprawdę strategia obejmująca szereg działań dopasowanych do charakteru i budżetu danego biznesu. Wydatki reklamowe muszą się przecież zwrócić a to wymaga ustalenia priorytetów i racjonalnego wydatkowania środków. Poniżej kilka porad w tym temacie.

Co do dyspozycji ma lokalny rzemieślnik w kwestii promocji własnego biznesu? W zakresie narzędzi ma dostęp do właściwie wszystkiego, co jest też w zasięgu giga korporacji. Z tą małą różnicą, że jego budżet jest pewnie też odpowiednio mniejszy. Dlatego tak ważne jest rozsądne i ostrożne wydatkowanie budżetu. W pierwszej kolejności warto zadbać o oznaczenie warsztatu. Ładne projekty graficzne naprawdę przyciągają wzrok przechodniów – a zatem też spojrzenia potencjalnych klientów. Nawet, jeśli warsztat krawcowej mieści się w piwnicy na osiedlu, można oznaczyć przecież jego okno, albo postarać się o zaczepienie w pobliżu banneru. Zatroszczmy się także o wejście do zakładu i jego wnętrze – estetyczne, jasne ściany i wygodne krzesła dla klientów z pewnością będą zachęcać ich do ponownego odwiedzenia zakładu.

Nawet niewielki warsztat rzemieślniczy może mieć swoją ofertę – przygotowaną w formie plakatu wieszanego przy wejściu oraz z formie ulotek dla klientów. Warto zawszeć tam informacje na temat usług i zniżek, a także specjalnych warunkach oferty. Usługi można łączyć a pakiety promocyjne, warto też pamiętać o stałych klientach – to oni są w stanie przyciągać za sobą nowych klientów. Dobre wrażenie robią też firmowe gadżety – długopisy, torby, notatniki. W dzisiejszych czasach koszty takich gadżetów nie są już wcale kosmiczne, a pozytywnie wpływają na wizerunek zakładu, dodają profesjonalizmu. Metodą na zdobycie nowych klientów może być też reklama w lokalnej prasie. Warto pamiętać też o krzyżowej promocji – nasze ulotki możemy zostawić w osiedlowym sklepie a w zamian za to u siebie rozstawić ulotki sklepu. Dzięki temu oba miejsca zyskają praktycznie darmową reklamę i będą mogły dotrzeć do nowych klientów.

Co z internetem? W tym wypadku pomóc mogą reklamy google, czyli Adwords. Na czym one polegają? W skrócie chodzi o to klient po wpisaniu w wyszukiwarkę np. krawcowa Wrocław otrzymał na górze link do naszej strony www. (jeśli chcemy działać w sieci, strona www to podstawa!). Aby link do naszej strony pokazał się wysoko użytkownikowi, który wpisze daną frazę, trzeba za to dodatkowo zapłacić. Innym sposobem na budowanie rozpoznawalności są social media, czyli np. profil na facebooku. Jego prowadzenie jednak – choć darmowe jest dosyć czasochłonne i wymaga opracowania strategii.